Alman Liseliler Geleneği ile Güçlü Bir Geleceğe...

Alman Liseliler
Kültür ve Eğitim Vakfı

Erken yaşta dil ediniminin, farklı kültürlerle tanışmanın ve İstanbul Alman Lisesinde aldıkları eğitim ve öğretimin önemini kavramış ALMAN LİSELİLER, 1996 yılında 72 kurucu üyenin bir araya gelmesiyle Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfını kurmuşlardır. Vakfın temel amacı, vakfın kurucuları olan Alman Liselilerin hayatlarını başarıya ulaştıran eğitim ve kültürün devamını sağlamak, yeni nesillere evrensel değerleri aktarmak ve ülkemize nitelikli eğitim kurumları açarak başarılı öğrencilere destek olmaktır.

Vakfımız

Bu amaçla, Büyükçekmece’de alınan 30 dönümlük arazide öğrencilerin ihtiyaçlarına etkin bir şekilde cevap verebilecek eğitim binaları, oyun parkları, spor alanlarından oluşan bir kampüs planlanmış; yaptırılan zemin etüdü sonuçlarına ve Alman normlarına uygun bir şekilde inşa edilmiştir.

Vakfımız

Açılış töreni vakıf başkanı, üyeleri, veliler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen ALKEV Özel Okulları; anaokulu, 1 ve 2. sınıf öğrencileriyle 2000-2001 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır.

Vakfımız

Kampüse 2004 yılında mütevellilerin destekleriyle kapalı spor salonu, 2007 yılında ek hizmet binası, 2011 yılında onursal mütevelliler Sayın Mesut ve Mertem Işıl’ın okula kazandırdığı Z. Mercan Işıl Konferans Salonu eklenmiştir.

Vakfımız

Aynı yıl okula kazandırılan İlköğretim Beyhan Eczacıbaşı Kütüphanesi kendileri de birer Alman Liseli olan Sayın Bülent Eczacıbaşı ve Faruk Eczacıbaşı tarafından öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sunulmuştur.

Vakfımız

2010 yılında anaokulu binası doğa temelli bir yaklaşımla yenilenmiş, 2012’de ise yeni ilköğretim binası inşaatına başlanmıştır.

Vakfımız

Nesillerin bilim ve aklın ışığında yetiştirilmesinde önemli bir adım atılarak 2013 yılında ALKEV Özel Anadolu Lisesi kurulmuştur. Lisenin açılması ile birlikte yeni bir iMac laboratuvarı ve Merhum Sayın Selim Demiren’in anısına ailesinin bağışlarıyla inşa edilen modern fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları faaliyete geçmiştir.

Vakfımız

2016 yılında kampüse 430 öğrenci kapasiteli yemekhane ve görsel sanatlar, dans, mutfak, maker, ahşap ve matematik atölyeleri ilave edilmiştir.

Anadolu Lisesinin kuruluşunun ardından Türkiye’de tek Almanca hazırlık sınıfı bulunan ALKEV Özel Fen Lisesi, 2017 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır.

Vakfımız

Öğrencilerin akademik literatür ihtiyaçlarına etkili bir şekilde hizmet vermek amacıyla 2018 yılında Lise Bülent Eczacıbaşı Kütüphanesi kurulmuştur. 2021 yılında ise ilköğretim ek binası ve C blok inşaatları bitirilerek, öğrencilerin kullanımına açılmıştır. PC laboratuvarı ve son teknoloji ile donatılmış yeni fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları lise C blokta yer almaktadır. Fizik ve kimya laboratuvarı Kurucu Mütevellimiz ve Eski Vakıf Başkanımız Dr. M. Cengiz Sezen tarafından yaptırılmıştır.

Vakfımız

Kuruluşundan itibaren öğrencilerini ve çalışanlarını geleceğe hazırlayan, kendine güvenli ve bilinçli bireyler yetiştiren ALKEV Özel Okulları, bugün takip edilen nitelikli eğitim kurumları arasındadır. GIB (Karma Dil Uluslararası Bakalorya) Diploma Programı, DSD Dil Diploması ve Cambridge dil sertifikaları ile mezun olan öğrencileri, Türkiye’nin ve dünyanın nitelikli üniversitelerinde öğrenim hayatlarına devam etmektedir. 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılında ALKEV Özel Okullarında 1530 öğrenci eğitim görmektedir.

Alman Liselilerin taşıdığı köklü kültür ve gelenek, kuruluşunun ardından 20 yılını dolduran ve adından söz ettiren ALKEV Özel Okullarında hayat bulmaktadır.

Mütevelli heyeti üyelerimizden Alman Lisesi anıları ve ALKEV (2005)